Aké vitamíny a minerály obsahuje kvalitný multivitamín?

V prípade, že ste chorí, máte oslabenú imunitu alebo podstupujete nadmernú fyzickú záťaž, určite je vhodné užívať multivitamín. A to najmä vtedy, ak dostatok minerálov a vitamínov nemôžete prijať vo svojej strave. Tiež si občas doprajete multivitamínovú kúru? A viete vôbec, aký účel a úlohu v ľudskom tele jednotlivé zložky multivitamínov plnia? Prinášame vám prehľad základných vitamínov a minerálov, ktoré obsahuje každý kvalitný multivitamín.

Vitamíny

Delia sa na rozpustné v tukoch, kde patrí vitamín A, D, E a K a rozpustné vo vode, a to vitamíny skupiny B a vitamín C.

Vitamín A. Je nevyhnutný pre zdravý rast a vývoj organizmu. Zvlášť dôležitý je pre zdravie kostí a zubov. V prípade akútneho nedostatku vitamínu A môže dochádzať dokonca k strate zraku a retardácii rastu. Preto je jeho dostatok nevyhnutný pre deti, ale aj tehotné a dojčiace ženy, či starších ľudí. Prirodzene sa vitamín A nachádza vo vaječných žĺtkoch, mlieku a pečienke.

Vitamíny B. Ide o komplex vitamínov, a to:

  • B1 – tiamín. Jeho nedostatok spôsobuje bolesti svalov, nervozitu, či dokonca poruchy nervového systému. Nájdete ho najmä v droždí, syroch a obilných klíčkoch.
  • B2 – riboflavín. Je dôležitý pre reprodukciu, zdravý rast človeka, správnu funkciu srdca, zdravie pokožky a očí. Nachádza sa v orechoch, tvarohu, či pečeni.
  • B3 – niacín. Je nevyhnutný pre zdravé srdce, svaly a nervy. Pri akútnom nedostatku hrozí dokonca demencia. Ak ho chcete prijímať prirodzene, jedzte zeleninu, mäso, orechy, sušené ovocie a pečeň.
  • B5 – kyselina pantoténová. Aj keď je jeho nedostatok skôr zriedkavý, môže sa prejaviť depresiami alebo svalovou slabosťou. Nachádza sa hlavne vo vaječnom žĺtku.
  • B6 – pyridoxín. Je nevyhnutný pre správny rast a vývoj. Jeho nedostatok sa prejavuje aj depresiou a únavou. Prirodzene sa nachádza v kurčatách, rybách, zemiakoch, banánoch a vajciach.
  • B7 – biotín. Je veľmi dôležitý pre zdravú pokožku, pričom jeho nedostatok sa prejavuje kožnými poruchami. Nachádza sa v sóji a vaječnom žĺtku.
  • B9 – kyselina listová. Nevyhnutná je najmä pre procesy bunkového delenia a rastu. Preto sa odporúča jej zvýšené užívanie v tehotenstve. Prirodzene ju obsahuje listová zelenina, ovocie a mäso.
  • B12 – kobalamín. Podporuje tvorbu krvi. Nachádza sa vo vajciach, mlieku a mäse.

Vitamín C. Zodpovedá za tvorbu telesného tkaniva. Preto je nevyhnutný pre správny rast, ale aj hojenie rán a tvorbu bielych krviniek. Ak ho máte nedostatok, vedie to k zhoršeniu zdravotného stavu a rôznym infekciám. Pre jeho doplnenie jedzte citrusové plody, čierne ríbezle a papriku.

Vitamín D. Jeho úlohou je podporiť rast zdravých kostí a zubov. Preto je nevyhnutný aj pre bábätká. Telo si ho dokáže samo vytvoriť, keď je vystavené slnečnému žiareniu. Pri nedostatku slnečných lúčov sa dá vitamín D získať aj z potravy, a to vaječného žĺtka, morských plodov a mlieka.

Vitamín E. Je nevyhnutný pre rast vlasov, hojenie tkanív a ďalšie metabolické procesy. Veľmi dôležitý je pre zdravie očí, pokožky a pečene. Nachádza sa takmer vo všetkých druhoch ovocia a zeleniny.

Vitamín K. Je veľmi dôležitý pre zrážanie krvi, ale potrebný aj pri regenerácii kostí a je prevenciou zhubných nádorov. Nachádza sa v listovej zelenine, brokolici, fazuli, pšenici, vajciach, raži, či petržlene.

Minerály

Na základe toho, aké množstvo minerálov je potrebné pre telo dospelého človeka, sa delia minerály na mikro (1-100mg denne) a makro (cca 100 mg denne). K mikro minerálom patria zinok, meď, chróm, mangán, selén a síra. Makro minerály sú zas fosfor, draslík, sodík, horčík, vápnik a železo.

Sodík. Jeho úlohou je udržiavať správnu hladinu pH v tele a udržiavať normálnu funkciu svalov a nervov. Najlepším zdrojom sodíka je klasická jedlá soľ.

Draslík. Pomáha udržiavať správne množstvo vody vo svaloch a regulovať funkcie nervového systému. Nájdete ho v zemiakoch, banánoch a citrusových plodoch, ale aj sušenom ovocí, listovej zelenine a paradajkách.

Vápnik. Je nevyhnutný pre zdravé kosti a zuby. Patrí k tým najdôležitejším minerálom pre ľudské telo. Nachádza sa najmä v mlieku a mliečnych výrobkoch, ale aj v morských plodoch a zelenej zelenine.

Železo. Je dôležitou zložkou krvi a vykonáva funkciu cirkulácie kyslíka do rôznych častí ľudského tela. Jeho bohatým zdrojom je listová zelenina, červené mäso a fazuľa.

Chróm. Je potrebný na kontrolu hladiny cukru v krvi. Nachádza sa v rastlinných olejoch a mäse.

Zinok. Je nevyhnutný pre bunkový rast, hojenie rán a správne fungovanie imunitného systému. Bohatým zdrojom zinku je hovädzie, jahňacie a bravčové mäso.

Ak teda hľadáte kvalitný multivitamín, ubezpečte sa, že obsahuje vyššie spomínané zložky.