Praktické tipy, ktoré vám pomôžu vybrať si multivitamín

Multivitamín patrí k najčastejšie užívaným doplnkom výživy vo svete. A tomu odpovedá aj ponuka na trhu. V lekárňach a rôznych špecializovaných predajniach nájdete obrovské množstvo rôznych multivitamínových produktov. Tie sa líšia nielen značkami, ale aj cenami a v neposlednom rade zložením. Ako teda vedieť, ktorý multivitamín si máte vybrať?

Na toto si dávajte pozor pri výbere multivitamínu

Multivitamínovú kúru by ste si určite nemali nasadzovať len tak, kedy si zmyslíte. Multivitamín sa užíva vtedy, ak vášmu telu niečo chýba. Tento nedostatok sa môže prejaviť napríklad zhoršeným zdravotným stavom, ale aj zlou kvalitou pleti, či dokonca únavou a nervozitou. Závisí to od toho, aký vitamín, prípadne minerál, vášmu telu chýba. Pred nasadením multivitamínovej kúry sa teda riaďte nasledujúcimi radami.

  1. Predtým, ako začnete užívať multivitamín, je rozumné svoj stav konzultovať s lekárom alebo lekárnikom. Nekupujte si a neužívajte multivitamín len na základe vlastného uváženia a dajte si poradiť od odborníka. Ten určí, ktoré konkrétne vitamíny a minerály vám chýbajú a tak vám pomôže k správnemu výberu vhodného produktu. Navyše, v niektorých prípadoch hrozí aj predávkovanie vitamínmi. Ak si teda nevyberiete správne, svojmu telu môžete uškodiť.
  2. Pri výbere multivitamínu sa berú do úvahy aj faktory ako vek, pohlavie, zdravotný stav, či celkový životný štýl. Na trhu sú totiž rôzne multivitamíny, ktoré vyhovujú špecifickým skupinám ľudí. Napríklad produkty pre deti, ktoré potrebujú viac vápnika. Alebo multivitamíny pre ľudí nad 50 rokov, ktorí potrebujú viac vitamínu D a B12. Alebo špeciálne vitamíny pre tehotné ženy, ktoré potrebujú najmä kyselinu listovú.
  3. Nutné je sledovať aj množstvo vitamínov a minerálov, obsiahnutých v jednej dávke multivitamínu. Produkt by tiež nemal obsahovať žiadne farbivá, či iné zbytočné chemické prídavky. Dávajte si pozor aj na to, aby vybraný multivitamín neobsahoval zložku, na ktorú ste alergickí.
  4. Vždy hľadajte produkt, ktorý v jednej dávke obsahuje 100% potrebného denného príjmu vitamínov a minerálov. Viac, ako je odporúčaná denná dávka, určite neprijímajte. Napríklad je úplne nevhodné dopĺňať železo, vápnik, vitamín D a najmä vitamín A, ak ich nemáte nedostatok. Dodržiavajte teda predpísané množstva, aby ste sa vyhli vedľajším účinkom a zdravotným problémom.
  5. Vybrať si môžete tiež formu multivitamínových doplnkov. Dostupné sú nielen tablety, ale aj kapsuly, či prášky. Zvoľte si teda to, čo vám viac vyhovuje.

A dôležité odporúčanie na záver. Ak po 30 dňoch užívania multivitamínu na sebe nebadáte pozitívne zmeny, zrejme ste si zvolili nevhodný produkt. V tom prípade siahnite po inej značke, prípadne sa opäť poraďte s lekárom alebo lekárnikom.